Stars take borough track and field titles

The Homer boys and girls track and field teams came in third overall at the Kenai Peninsula Borough Championships on Saturday, May 14. Homer’s track and field team will next take on the Colony Region Championship on Friday, May 20 and Saturday, May 21.

 

The boys earned second place in several events at the meet.

 

Jake Richter placed second in the 100-meter and 200-meter races with times of 11.77 seconds and 23.72 seconds, respectively. Luciano Fasulo placed second in the 1,600-meter race with a time of 5 minutes and 2.59 seconds.

 

Joel Carroll placed second in the high jump event with a height of 5 feet and 8 inches.

 

The girls team also showed off with first, second and third place wins.

 

Lauren Evarts took first in both the 100 hurdles and 300 hurdles.

 

Kaylee Veldstra placed second in the 100-meter race with a time of 13.13 seconds. Aurora Waclawski placed third in the 400-meter race with a time of 1 minute and 2.62 seconds. Audrey Rosencrans placed seconds in the 800-meter with a time of 2 minutes and 31.55 seconds.

 

Cheyenne Gillette placed third in the long jump event with a distance of 14 feet and 9.5 inches.

 

The Homer girls also placed second in the 4x200 relay.

 

Homer News reporter Anna Frost contributed to this report.

 

Boy’s Results

 

Team Scores — 1. Soldotna, 233; 2. Kenai Central, 130; 3. Homer, 70; 4. Nikiski, 60; 5. Cook Inlet Academy, 45; 6. Seward, 42.

 

100 meters — 1. Josh Jackman, 11.45 seconds, Kenai Central; 2. Jake Richter, 11.77, Homer; 3. Austin Schrader, 11.84, Soldotna; 4. Brenner Furlong, 11.89, Soldotna; 5. Teddy Croft, 11.97, Homer; 6. Logan Shrader, 12.02, Soldotna.

 

200 — 1. Noah Leaf, 23.65, Cook Inlet Academy; 2. Jake Richter, 23.72, Homer; 3. Brenner Furlong, 24.02, Soldotna; 4. Teddy Croft, 24.28, Homer; 5. Jace Urban, 24.41, Soldotna; 6. Raymon Machen-Gray, 24.63, Kenai Central.

 

400 — 1. Josh Jackman, 52.04, Kenai Central; 2. Aaron Swedberg, 52.63, Soldotna; 3. Levi Michael, 53.57, Soldotna; 4. Paxson Berry, 54.24, Seward; 5. Preston Weeks, 54.59, Soldotna; 6. Emmanuel Van Hout, 54.64, Soldotna.

 

800 — 1. Hunter Kratz, 2:00.11, Seward; 2. Aaron Swedberg, 2:00.15, Soldotna; 3. Levi Michael, 2:03.86, Soldotna; 4. Luciano Fasulo, 2:10.26, Homer; 5. Emmanuel Van Hout, 2:10.27, Soldotna; 6. Connor Leaf, 2:11.78, Cook Inlet Academy.

 

1,600 — 1. Hunter Kratz, 4:52.31, Seward; 2. Luciano Fasulo, 5:02.59, Homer; 3. Braden Olsen, 5:05.87, Kenai Central; 4. Jared Brant, 5:06.97, Homer; 5. Thomas Zweifel, 5:09.30, Seward; 6. Cy Dull, 5:12.22, Kenai Central;

 

3,200 — 1. Josh Shuler, 10:50.38, Soldotna; 2. Henry Heft, 14:32.75, Nikiski.

 

110 Hurdles — 1. Noah Leaf, 15.73, Cook Inlet Academy; 2. Jarett Wilson, 16.87, Kenai Central; 3. Abraham Van Hout, 17.28, Soldotna; 4. Matthew Torkelson, 18.67, Kenai Central; 5. Sean Marks, 18.94, Soldotna; 6. Ben Wilson, 20.03, Soldotna.

 

300 Hurdles — 1. Noah Leaf, 42.32, Cook Inlet Academy; 2. Jarett Wilson, 44.77, Kenai Central; 3. Koby Vinson, 45.65, Soldotna; 4. Abraham Van Hout, 46.44, Soldotna; 5. Sean Marks, 46.68, Soldotna; 6. Hunter Patton, 47.65, Homer.

 

4x100 Relay — 1. Soldotna (Jace Urban, Austin Schrader, Logan Shrader, Brenner Furlong) 46.37; 2. Cook Inlet, 46.51; 3. Kenai Central, 47.98.

 

4x200 Relay — 1. Soldotna (Jace Urban, Drake Dimick, Michael Reutov, Abraham Van Hout) 1:38.15; 2. Homer, 1:38.66; 3. Kenai Central, 1:40.91.

 

4x400 Relay — 1. Soldotna (Aaron Swedberg, Brenner Furlong, Preston Weeks, Levi Michael) 3:39.12; 2. Kenai Central3:58.70.

 

4x800 Relay — 1. Soldotna (Emmanuel Van Hout, Koby Vinson, Abraham Van Hout, Bechler Metcalf) 9:03.51; 2. Kenai Central, 9:49.19.

 

Shot Put — 1. Luke Johnson, 46 feet, 0.75 inches, Nikiski; 2. Drew Gibbs, 45-05.50, Soldotna; 3. Dalton Best, 44-08.00, Soldotna; 4. Austin Schrader, 40-11.50, Soldotna; 5. Wendell Tuisaula, 39-03.00, Soldotna; 6. Dakota Hupp, 38-04.50, Nikiski;.

 

Discus — 1. Dalton Best, 137-11, Soldotna; 2. Luke Johnson, 125-07, Nikiski; 3. Wendell Tuisaula, 123-11, Soldotna; 4. Ian Johnson, 121-04, Nikiski; 5. John Grossl, 120-02, Kenai Central; 6. Justin Schutter, 110-01, Seward.

 

High Jump — 1. Keenan Orth, 5-08.00, Kenai Central; 2. Joel Carroll, 5-08.00, Homer; 3. Jarett Wilson, 5-06.00, Kenai Central; 4. Griffin Casey, 5-04.00, Soldotna; 5. Koby Vinson, 5-02.00, Soldotna; 6. Kaden McKibben, 5-00.00, Kenai Central.

 

Long Jump — 1. Josh Jackman, 21-08.50, Kenai Central; 2. Logan Shrader, 18-10.00, Soldotna; 3. Austin Schrader, 18-00.25, Soldotna; 4. Aaron McCollum, 17-10.00, Nikiski; 5. Keola Finau, 17-00.75, Soldotna; 6. Joel Carroll, 17-00.00, Homer.

 

Triple Jump — 1. Josh Jackman, 41-00.00, Kenai Central; 2. Logan Shrader, 39-00.50, Soldotna; 3. Preston Weeks, 38-10.25, Soldotna; 4. Aaron McCollum, 37-09.50, Nikiski; 5. Griffin Casey, 37-00.00, Soldotna; 6. Jack Sullenger, 35-11.25, Nikiski.

 

Girls results

 

Team scores — 1. Soldotna, 231; 2. Kenai Central, 142; 3. Homer, 120.5; 4. Seward, 48; 5. Nikiski, 38.5.

 

100 — 1. Daisy Nelson, 13.04, Soldotna; 2. Kaylee Veldstra, 13.13, Homer; 3. Brittany Taylor, 13.19, Soldotna; 4. Bethany Coghill, 13.54, Kenai Central; 5. Tekaiya Rich, 13.57, Kenai Central; 6. Hallie Landess, 13.59, Soldotna.

 

200 — 1. Daisy Nelson, 26.83, Soldotna; 2. Brittany Taylor, 27.38, Soldotna; 3. Aurora Waclawski, 27.71, Homer; 4. Kaylee Veldstra, 27.91, Homer; 5. Hallie Landess, 28.19, Soldotna; 6. Angie Cardoza, 28.94, Homer.

 

400 — 1. Daisy Nelson, 1:01.11, Soldotna; 2. Olivia Hutchings, 1:01.64, Soldotna; 3. Aurora Waclawski, 1:02.62, Homer; 4. Ruby Lindquist, 1:03.38, Seward; 5. Ziza Shemet Pitcher, 1:04.30, Homer; 6. Sarah Wolf, 1:06.14, Homer.

 

800 — 1. Kellie Arthur, 2:31.26, Soldotna; 2. Audrey Rosencrans, 2:31.55, Homer; 3. Alex Moseley, 2:33.62, Homer; 4. Sadie Lindquist, 2:39.37, Seward; 5. Molly Erickson, 2:41.78, Soldotna; 6. Ziza Shemet Pitcher, 2:42.23, Homer.

 

1,600 — 1. Ruby Lindquist, 5:24.84, Seward; 2. Ithaca Bergholtz, 5:33.17, Kenai Central; 3. Kellie Arthur, 5:40.11, Soldotna; 4. Audrey Rosencrans, 5:40.75, Homer; 5. Sadie Lindquist, 5:51.50, Seward; 6. Alex Moseley, 5:53.65, Homer.

 

3,200 — 1. Kasey Paxton, 14:47.98, Kenai Central; 2. Ithaca Bergholtz, 14:48.35, Kenai Central.

 

100 Hurdles — 1. Lauren Evarts, 16.38, Homer; 2. Sophie Thomas, 17.67, Soldotna; 3. Brooke Satathite, 18.87, Kenai Central; 4. Lauren Jones, 19.13, Homer; 5. Crystal Epperheimer, 19.43, Nikiski; 6. Maggie Adkins, 19.61, Seward.

 

300 Hurdles — 1. Lauren Evarts, 49.60, Homer; 2. Lindsey Wong, 49.75, Soldotna; 3. Katie Kilfoyle, 50.20, Kenai Central; 4. Sophie Thomas, 51.60, Soldotna; 5. Brooke Satathite, 52.26, Kenai Central; 6. Emily Werner, 53.64, Soldotna.

 

4x100 Relay — 1. Soldotna (Hallie Landess, Tovia Bremond Hilton, Brittany Taylor, Daisy Nelson) 51.86; 2. Kenai Central, 52.66; 3. Nikiski, 56.88.

 

4x200 Relay — 1. Kenai Central (Melia Harding, Tekaiya Rich, Katie Kilfoyle, Bethany Coghill) 1:51.45; 2. Homer, 3. Soldotna, 1:55.75.

 

4x400 Relay — 1. Kenai Central (Melia Harding, Tekaiya Rich, Julieanne Wilson, Bethany Coghill) 4:23.12; 2. Soldotna, 4:25.43.

 

4x800 Relay — 1. Kenai Central (Sarah Drury, Mayzie Potton, Ithaca Bergholtz, Brooke Satathite) 10:26.34; 2. Soldotna, 10:31.46.

 

Shot Put — 1. Abby Beck, 32-10.00, Kenai Central; 2. Annie Quinn, 32-07.50, Soldotna; 3. Sylvia Tuisaula, 32-04.00, Soldotna; 4. Savannah McDonald, 29-10.00, Soldotna; 5. Emily Pieh, 29-07.00, Soldotna; 6. Anna Brock, 27-07.50, Homer.

 

Discus — 1. Sylvia Tuisaula, 105-07, Soldotna; 2. Emily Pieh, 102-06, Soldotna; 3. Annie Quinn, 99-09, Soldotna; 4. Abby Beck, 95-09, Kenai Central; 5. Coral Petrosius, 89-06, Seward; 6. Heather Engle, 74-08, Soldotna.

 

High Jump — 1. Danica Schmidt, 4-10.00, Soldotna; 2. Lindsey Wong, 4-10.00, Soldotna; 3. Coral Petrosius, 4-08.00, Seward; 4. Bethany Carstens, 4-08.00, Nikiski; 5. Denali Wurst, 4-06.00, Soldotna; 6. Sarah Drury, 4-02.00, Kenai Central.

 

Long Jump — 1. Julieanne Wilson, 16-09.00, Kenai Central; 2. Arianne Parrish, 16-06.75, Nikiski; 3. Cheyenne Gillette, 14-09.50, Homer; 4. Angie Cardoza, 14-03.75, Homer; 5. Melia Harding, 14-01.25, Kenai Central; 6. Denali Wurst, 14-00.00, Soldotna.

 

Triple Jump — 1. Julieanne Wilson, 32-11.25, Kenai Central; 2. Arianne Parrish, 31-09.75, Nikiski; 3. Lindsey Wong, 30-04.50, Soldotna; 4. Brooke Satathite, 30-03.00, Kenai Central; 5. Mayzie Potton, 28-02.00, Kenai Central; 6. Madison Akers, 28-01.50, Homer.

 

Comments

A Facebook login using a real name is required for commenting. Respectful and constructive comments are welcomed. Abusers will be blocked and reported to Facebook.