Homer fall sports schedule

Homer Mariners Football, Varsity:

Saturday, Aug. 19, Barrow Varsity, Barrow High School, 1 p.m.

Saturday, Aug. 26, Valdez Varsity, Homer High School, 2 p.m.

Friday, Sept. 1, Ketchikan Varsity, Ketchikan High School, 6 p.m.

Saturday, Sept. 9, Seward Varsity, Seward High School, 2 p.m.

Saturday, Sept. 16, Nikiski Varsity, Homer High School, 2 p.m.

Friday, Sept. 22, Joe Redington Varsity, Joe Redington Jr./Sr. High School, 7 p.m.

Friday, Sept. 29, Voznesenka Varsity, Homer High School, 5 p.m.

Saturday, Oct. 7, Playoffs Semi Finals TBA

Saturday, Oct., State Championship TBA

Homer Mariners Football, Junior Varsity:

Saturday, Sept. 9, Seward Junior Varsity, Seward High School, 11 a.m.

Saturday, Sept. 16, Nikiski Varsity, Homer High School, 11 a.m.

Homer Mariners Cross Country Running:

Saturday, Aug. 19, Soldotna High School – SoHi Invite Tsalteshi Trails

Saturday, Aug. 26, Bartlett – Bartlett Preview

Friday, Sept. 1, Kodiak High School

Saturday, Sept. 2, Kodiak High School

Friday, Sept. 8, Seward Invite

Tuesday, Sept. 12, KPBSD Championships – Homer

Saturday, Sept. 16, Time trials on the spit

Saturday, Sept. 23, Regions – Wasilla

Saturday, Sept. 30, State Championships – Bartlett

Homer Mariners Volleyball, Varsity:

Saturday, Aug. 19, Homer Jamboree, Alice Witte Gymnasium, 2 p.m.

Friday, Aug. 25, Shana Pritchard Tourney, Nikiski, TBA

Saturday, Aug. 26, Shana Pritchard Tourney, Nikiski, TBA

Tuesday, Aug. 29, Kenai Central High School, 6:30 p.m.

Friday, Sept. 1, Seward Invite, Seward High School, TBA

Saturday, Sept. 2, Seward Invite, Seward High School, TBA

Thursday, Sept. 7, Houston, Alice Witte Gymnasium, 6:30 p.m.

Friday, Sept. 8, Joe Redington Jr./Sr. High School, Alice Witte Gymnasium, 6:30 p.m.

Saturday, Sept. 9, Grace Christian School, Alice Witte Gymnasium, 1:30 p.m.

Tuesday, Sept. 12, Soldotna High School, 6 p.m.

Tuesday, Sept. 19, Nikiski High School, TBA

Thursday, Sept. 21, Joe Redington Jr./Sr. High School, Knik-Fairview,, 6:30 p.m.

Friday, Sept. 22, Houston High School, 6:30 p.m.

Saturday, Sept. 23, Anchorage Christian School, 2:30 p.m.

Friday, Sept. 29, Seward, Alice Witte Gymnasium, 6:30 p.m.

Saturday, Sept. 30, Anchorage Christian School, Alice Witte Gymnasium, 1:30 p.m.

Friday, Oct. 6, Grace Tourney, 1 p.m.

Saturday, Oct. 7, Grace Tourney, 10 a.m.

Friday, Oct. 13, Grace Christian School, Anchorage, 5 p.m.

Saturday, Oct. 14, Seward High School, 1 p.m.

Friday, Oct. 20, Dimond/Service Tourney, Anchorage, TBA

Saturday, Oct. 21, Dimond/Service Tourney, Anchorage, TBA

Tuesday, Oct. 24, Nikiski, Alice Witte Gymnasium, 6:30 p.m.

Friday, Oct. 27, Cordova High School, TBA

Saturday, Oct. 28, Cordova High School, TBA

Friday, Nov. 3, South Central Conference Tourney, Alice Witte Gymnasium, TBA

Saturday, Nov. 4, South Central Conference Tourney, Alice Witte Gymnasium, TBA

Thursday, Nov. 9, State Championships, Alaska Airlines Center, TBA

Friday, Nov. 10, State Championships, Alaska Airlines Center, TBA

Saturday, Nov. 11, State Championships, Alaska Airlines Center, TBA

Homer Mariners Volleyball, Junior Varsity:

Saturday, Aug. 19, Homer Jamboree, Alice Witte Gymnasium, 10 a.m.

Tuesday, Aug. 29, Kenai Central High School, Kenai, 5 p.m.

Thursday, Sept. 7, Houston, Alice Witte Gymnasium, 5 p.m.

Friday, Sept. 8, Joe Redington Jr./Sr. High School, Alice Witte Gymnasium, 5 p.m.

Saturday, Sept. 9, Grace Christian School, Alice Witte Gymnasium, noon

Tuesday, Sept. 12, Soldotna High School, Soldotna, 4:30 p.m.

Friday, Sept. 15, Wasilla JV Tourney, Wasilla, TBA

Saturday, Sept. 16, Wasilla JV Tourney, Wasilla, TBA

Tuesday, Sept. 19, Nikiski High School, Nikiski, TBA

Thursday, Sept. 21, Joe Redington Jr./Sr. High School, Knik-Fairview,, 5 p.m.

Friday Sept. 22, Houston High School, Houston, 5 p.m.

Saturday, Sept. 23, Anchorage Christian School, Anchorage, 1 p.m.

Friday, Sept. 29, Seward, Alice Witte Gymnasium, 5 p.m.

Saturday, Sept. 30, Anchorage Christian School, Alice Witte Gymnasium, noon

Friday, Oct. 13, Grace Christian School, Anchorage, 4 p.m.

Saturday, Oct. 14, Seward High School, Seward, noon

Friday, Oct. 20, Dimond/ServiceTourney, Anchorage, TBA

Saturday, Oct. 21, Dimond/ServiceTourney, Anchorage, TBA

Tuesday, Oct. 24, Nikiski, Alice Witte Gymnasium, 5 p.m.

Friday, Oct. 27, Cordova High School, Cordova, TBA

Saturday, Oct. 28, Cordova High School, Cordova, TBA

Homer Mariners C-Team Volleyball:

Tuesday, Aug. 29, Kenai Central High School, Kenai, 4 p.m.

Thursday, Sept. 7, Houston, Alice Witte Gymnasium, 4 p.m.

Friday, Sept. 8, Joe Redington Jr./Sr. High School, Alice Witte Gymnasium, 4 p.m.

Saturday, Sept. 9, Grace Christian School, Alice Witte Gymnasium, 11 a.m.

Tuesday, Sept. 12, Soldotna High School, Soldotna, 3:30 p.m.

Friday, Sept. 15, Colony JV Tourney, Palmer, TBA

Saturday, Sept. 16, Colony JV Tourney, Palmer, TBA

Tuesday, Sept. 19, Nikiski High School, Nikiski, TBA

Thursday, Sept. 21, Joe Redington Jr./Sr. High School, Knik-Fairview, 4 p.m.

Friday, Sept. 22, Houston High School, Houston, 4 p.m.

Saturday, Sept. 23, Anchorage Christian School, Anchorage, noon

Friday, Sept. 29, Seward High School, Alive Witte Gymnasium, 4 p.m.

Saturday, Sept. 30, Anchorage Christian School, Alice Witte Gymnasium, 11 a.m.

Friday, Oct. 13, Grace Christian School, Anchorage, 3 p.m.

Saturday, Oct. 14, Seward High School, Seward, 11 a.m.

Tuesday, Oct. 24, Nikiski High School, Alice Witte Gymnasium, 4 p.m.

Homer Mariners Varsity Swim and Dive:

Friday, Aug. 25, Kodiak High School, TBA

Saturday, Aug. 26, Kodiak High School, TBA

Saturday, Sept. 2, Triathlon, Kate Kuhns Aquatic Center, 9 a.m.

Friday, Sept. 8, Homer Invite Dive Only, Homer High School, 4 p.m.

Saturday, Sept. 9, Homer Invite Swim Only, Kate Kuhns Aquatic Center, 10 a.m.

Friday, Sept. 15, Dive Meet, Kenai Central High School, TBA

Saturday, Sept. 16, Swim Meet, Kenai Central High School, 10 a.m.

Friday, Sept. 22, Pentathlon, Soldotna High School, TBA

Saturday, Sept. 23, SoHi Invite, Soldotna High School, 10 a.m.

Saturday, Sept. 30, Seward Invite, Seward High School, 10 a.m.

Thursday, Oct. 12, Palmer Invite Dive Only, Palmer High School, 4 p.m.

Friday, Oct. 13, Palmer Invite, Palmer High School, 12 p.m.

Saturday, Oct. 14, Palmer Invite, Palmer High School, 12 p.m.

Thursday, Oct. 26, Swim/Dive Regions and Palmer, Palmer High School, TBA

Friday, Oct. 27, Swim/Dive Regions and Palmer, Palmer High School, TBA

Saturday, Oct. 28, Regions, Palmer High School, TBA

Friday, Nov. 3, State Championships, Bartlett Pool, Anchorage, 10 a.m.

Saturday, Nov. 4, State Championships, Bartlett Pool, Anchorage, 11 a.m.

Homer Mariners Wrestling:

Saturday, Oct. 14, Luke Spruill Memorial, Kenai Central High School, 11 a.m.

Friday, Oct. 20, Round Robin Duals, Alice Witte Gymnasium, 3 p.m.

Saturday, Oct. 21, Round Robin Duals, Alice Witte Gymnasium, 10:30 a.m.

Friday, Oct. 27, Monster Mash, South Anchorage, 2 p.m.

Saturday, Oct. 28, Monster Mash, South Anchorage, 10 a.m.

Thursday, Nov. 2, Dual vs Mt. Edgecumbe, Sitka, 5 p.m.

Friday, Nov. 3, Anchorage Christian School, Anchorage, 9 a.m.

Saturday, Nov. 4, Anchorage Christian School, Anchorage, 9 a.m.

Thursday, Nov. 9, Grace Christian School, Alice Witte Gymnasium, 6 p.m.

Friday, Nov. 10, Nikiski Duals, Nikiski High School, 2 p.m.

Saturday, Nov. 11, Nikiski Duals, Nikiski High School, 9 a.m.

Friday, Nov. 17, Lancer Smith – Palmer, Wasilla Sports Complex, 9 a.m.

Saturday, Nov. 18, Lancer Smith – Palmer, Wailla Sports Complex, 9 a.m.

Thursday, Nov. 30, Colony, Alice Witte Gymnasium, 3 p.m.

Friday, Dec. 1, North South, Soldotna High School, 3 p.m.

Saturday, Dec. 2, North South, Soldotna High School, 9 a.m.

Friday, Dec. 8, Conference Championships, Seward, 9 a.m.

Saturday, Dec. 9, Conference Championships, Seward, 9 a.m.

Friday, Dec. 15, State Championships, Alaska Airlines Center, 9 a.m.

Saturday, Dec. 16, State Championships, Alaska Airlines Center, TBA

More in News

Surgeon general tours Dena’ina Wellness Center as part of statewide tour

The federal official tasked with providing health advice to the nation last… Continue reading

Kachemak Bay Campus Director Carol Swartz, left, speaks June 8, 2018, at the opening of the 2018 Kachemak Bay Writers’ Conference at Land’s End Resort in Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Kachemak Bay Campus director set to retire

Carol Swartz, director of Kachemak Bay Campus, will retire from the University… Continue reading

A spawning chum salmon looks to return to the waters of Salmon Creek on Tuesday, July 24, 2018. (Michael Penn | Juneau Empire)
Supreme Court approves Stand for Salmon ballot initiative

The Alaska Supreme Court on Wednesday approved the Stand for Salmon ballot initiative for this fall’s elections, but not before deleting some provisions that violate the Alaska Constitution.

Seabird die-offs may be connected to warming ocean

ANCHORAGE — Federal wildlife officials are documenting a die-off of Alaska seabirds… Continue reading

Dorothy Drive easement petition pulled

Dorothy Drive landowners pulled their petition to vacate the last 2,000 feet… Continue reading

State agency seizes political campaign signs in Anchorage

ANCHORAGE (AP) — The Alaska Department of Transportation seized several political campaign… Continue reading

Cox takes second run for District 31 rep

In a second run at the Republican Party nomination for the Alaska… Continue reading

Henry “Hank” Kroll, candidate for the Republican Party nomination, District 31 Representative. (Photo provided)
Kroll: Lifelong Alaskan brings sourdough perspective to race

If the mold got broken making a classic Republican Alaska politician like… Continue reading

Most Read