Homer girls, Soldotna boys take Homer Invite ski titles

Morris News Service – Alaska

Homer girls, Homer’s Jacob Davis, the Soldotna boys and Seward’s Ruby Lindquist notched wins at the Homer Invitational, a ski meet held Friday and Saturday at Ohlson Mountain.

The meet consisted of a five-kilometer classic race Friday and a five-kilometer freestyle race Saturday. Soldotna ski coach Isaac Erhardt said both were done on a tough course that included a one-kilometer climb. But Erhardt said the conditions and weather were fantastic, and added central peninsula skiers finished off the weekend with an easy five-kilometer Saturday ski that was gorgeous.

The Homer girls had a time of 2:23:17 for the victory, while Kenai was second at 2:29:55. Lindquist won both races, in 16:56 on Friday and 14:50 on Saturday, leading to an overall victory of 31:47. Rylee Norris of Valdez was second in 17:05 and Homer’s Katie Holms was third in 33:22.

The Stars boys won at 1 hour, 58 minutes and 58 seconds, while Kenai was second at 2:00:53. Davis won both Friday’s classic race and Saturday’s freestyle race. His Friday time was 14:03 and Saturday time was 13:03, leading to an overall victory of 27:06. Soldotna’s Addison Downing was second at 27:39 and Kenai’s Patrick Michels was third at 28:22.

Peninsula qualifies 3 for Junior Nationals

Three central peninsula skiers have qualified for Junior Nationals, which will be held from March 3 to 11 in Lake Placid, New York.

Soldotna’s Sadie Fox, who now skis for the University of Alaska Anchorage, and Kenai Central’s Addison Gibson qualified for Under-18/20 girls, while Kenai Central’s Karl Danielson qualified for the Under-18/20 boys.

The final race of the six-race qualifying series was held Sunday in Fairbanks.

In the women’s Under-18 and over 10-kilometer classic mass start, Gibson finished fifth at 39:48, with Jenna Difolco winning at 37:53. Kenai Central’s Riana Boonstra was 10th at 41:00, while Soldotna’s Kellie Arthur was 22nd at 46:22.

In the men’s Under-18 and over 10-kilometer classic mass start, Danielson led the way for the area by taking 11th in 34:00. Lukash Platil won at 32:16. Also from the area, Soldotna’s Koby Vinson was 21st at 35:38, Soldotna’s Jeremy Kupferschmid was 29th at 37:00 and Soldotna graduate Levi Michael was 43rd at 42:45.

In the boys Under-16 three-kilometer classic mass start, Homer’s Caleb Rauch was 23rd in 11:43, while George Cvancara won at 10:16.

Homer Invitational

Friday, Saturday

at Ohlson Mountain

BOYS Team times: 1. Soldotna, 1:58:58; 2. Kenai, 2:00:53; 3. Homer, 2:09:06.

Five-kilometer classic

1. Jacob Davis, Hom, 14:03; 2. Addison Downing, Sol, 14:20; 3. Patrick Michels, Ken, 14:39; 4. Joshua Shuler, Sol, 14:54; 5. Eric Kempf, Ken, 15:10; 6. Trevor Debnam, Ken, 15:22; 7. Jode Sparks, Sol, 15:31; 8. Joseph Dammeyer, Sol, 16:13; 9. Jack Harris, Sol, 16:18; 10. Hoxie Parks, Hom, 16:18; 11. Cooper Nelson, Sol, 16:31; 12. Ben Swanson, Val, 17:00; 13. Taft Stiener, Was, 17:20; 14. Tyle Owens, Sol, 17:31; 15. Cy Dull, Ken, 17:35; 16. Matthew Minium, Nik, 17:52; 17. James Hancock, Val, 18:17; 18. Kaleb Greathouse, Was, 18:36; 19. Billy Morrow, Ken, 18:37; 20. Denver Waclawski, Hom, 19:05; 21. Eric Super, Hom, 19:49; 22. Egor Sturdy, Sew, 19:51; 23. Josh Foster, Ken, 20:11; 4. Chris Cummins, Val, 21:18.

Five-kilometer freestyle

1. Davis, 13:03; 2. Downing, 13:19; 3. Shuler, 13:34; 4. Michels, 13:42; 5. Kempf, 13:47; 6. Swanson, 14:11; 7. Jode Sparks, 14:28; 8. Harris, 14:37; 9. Parks, 14:37; 10. Debnam, 14:46; 11. Dammeyer, 15:01; 12. Stiener, 15:26; 13. Waclawski, 15:39; 14. Nelson, 15:40; 15. Dull, 15:48; 17. Owens, 16:01; 18. Super, 16:29; 19. Foster, 16:42; 20. Minium, 16:49; 21. Morrow, 17:25; 22. Hancock, 17:44; 23. Greathouse, 17:53; 24. Cummins, 18:39.

Overall

1. Davis, 27:06; 2. Downing, 27:39; 3. Michels, 28:22; 4. Shuler, 28:28; 5. Kempf, 28:58; 6. Sparks, 30:00; 7. Debnam, 30:08; 8. Harris, 30:55; 9. Parks, 30:56; 10. Swanson, 31:11; 11. Dammeyer, 31:14; 12. Nelson, 32:11; 13. Stiener, 32:46; 14. Dull, 33:24; 15. Owens, 33:33; 16. Minium, 34:42; 17. Waclawksi, 34:44; 18. Hancock, 36:02; 19. Morrow, 36:02; 20. Sturdy, 36:05; 21. Super, 36:19; 22. Greathouse, 36:29; 23. Foster, 36:54; 24. Cummins, 39:58.

GIRLS Team times: 1. Homer, 2:23:17; 2. Kenai, 2:29:55.

Five-kilometer classic

1. Ruby Lindquist, Sew, 16:56; 2. Rylee Norris, Val, 17:05; 3. Katia Holms, Hom, 17:13; 4. Katie Cooper, Ken, 17:43; 5. Cameron Blackwell, Sol, 18:28; 6. Katie Davis, Hom, 18:31; 7. Sadie Lindquist, Sew, 18:31; 8. Autumn Daigle, Hom, 18:41; 9. Anya Danielson, Ken, 19:16; 10. Maria Salzetti, Ken, 19:41; 11. Taylor Huston, Val, 19:44; 12. Mia Alexson, Hom, 19:48; 13. Caitlin Bales, Was, 20:07; 14. Hannah Delker, Sol, 20:33; 15. Dareena Doyle, Ken, 20:52; 16. Carolyn Morton, Ken, 22:07; 17. Emmalee Moore, Sew, 23:12; 18. Sophie Thomas, Sol, 23:52.

Five-kilometer freestyle

1. R. Lindquist, 14:50; 2. Norris, 15:39; 3. Holms, 16:09; 4. Davis, 16:59; 5. Cooper, 17:10; 6. S. Lindquist, 17:23; 7. Blackwell, 17:24; 8. Daigle, 17:32; 9. Salzetti, 17:35; 10. Danielson, 18:06; 11. Alexson, 18:21; 12. Delker, 19:05; 13. Bales, 19:05; 14. Huston, 19:27; 15. Doyle, 19:29; 16. Hill, 20:15; 17. Morton, 21:17; 18. Moore, 21:27; 19. Thomas, 23:58.

Overall

1. R. Lindquist, 31:47; 2. Norris, 32:45; 3. Holms, 33:22; 4. Cooper, 34:53; 5. Davis, 35:30; 6. Blackwell, 35:52; 7. S. Lindquist, 35:55; 8. Daigle, 36:13; 9. Salzetti, 37:16; 10. Danielson, 37:23; 11. Alexson, 38:10; 12. Huston, 39:12; 13. Bales, 39:13; 14. Delker, 39:38; 15. Doyle, 40:21; 16. Morton, 43:25; 17. Moore, 44:39; 18. Thomas, 47:50.

More in News

Surgeon general tours Dena’ina Wellness Center as part of statewide tour

The federal official tasked with providing health advice to the nation last… Continue reading

Kachemak Bay Campus Director Carol Swartz, left, speaks June 8, 2018, at the opening of the 2018 Kachemak Bay Writers’ Conference at Land’s End Resort in Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Kachemak Bay Campus director set to retire

Carol Swartz, director of Kachemak Bay Campus, will retire from the University… Continue reading

A spawning chum salmon looks to return to the waters of Salmon Creek on Tuesday, July 24, 2018. (Michael Penn | Juneau Empire)
Supreme Court approves Stand for Salmon ballot initiative

The Alaska Supreme Court on Wednesday approved the Stand for Salmon ballot initiative for this fall’s elections, but not before deleting some provisions that violate the Alaska Constitution.

Seabird die-offs may be connected to warming ocean

ANCHORAGE — Federal wildlife officials are documenting a die-off of Alaska seabirds… Continue reading

Dorothy Drive easement petition pulled

Dorothy Drive landowners pulled their petition to vacate the last 2,000 feet… Continue reading

State agency seizes political campaign signs in Anchorage

ANCHORAGE (AP) — The Alaska Department of Transportation seized several political campaign… Continue reading

Cox takes second run for District 31 rep

In a second run at the Republican Party nomination for the Alaska… Continue reading

Henry “Hank” Kroll, candidate for the Republican Party nomination, District 31 Representative. (Photo provided)
Kroll: Lifelong Alaskan brings sourdough perspective to race

If the mold got broken making a classic Republican Alaska politician like… Continue reading

Most Read