Homer’s Autumn Daigle approaches the finish line to take second place in the girls mile run ahead of Soldotna’s Erika Arthur (background) on Saturday, May 11, 2019 at the Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Homer’s Autumn Daigle approaches the finish line to take second place in the girls mile run ahead of Soldotna’s Erika Arthur (background) on Saturday, May 11, 2019 at the Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Soldotna teams sweep borough track meet

Below are the results from the Kenai Peninsula Borough meet held this past Saturday at Homer High School.

The Homer girls team came in third place with 107 points. Homer’s Autumn Daigle, Anna Brock amd Laura Inama all walked away having earned second place in the mile run, shot put and 100 and 100-meter dashes, respectively. Brock also took first in the discus throw. Marina Carroll took third in the long jump while Inama took first in that event.

The Homer boys team took fourth place overall with 41 points. Adams Veldstra took second place in the mile run and Silas McGhee took second place in the long jump.

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 191; 2. Kenai, 134; 3. Homer, 107; 4 (tie). Nikiski, Seward, 34.

100 — 1. Hayley Maw, Ken, 12.99; 2. Laura Inama, Hom, 13.28; 3. Kylie-Anne Raye, Ken, 13.97; 4. Mikayla Leadens, Sol, 14.00; 5. Madylin Kessler, Sol, 14.33; 6. Rachelle Biggs, Hom, 14.40.

200 — 1. Hayley Maw, Ken, 27.53; 2. Laura Inama, Hom, 27.63; 3. Brittany Taylor, Sol, 27.70; 4. Madylin Kessler, Sol, 29.59; 5. Shylea Freeman, Nik, 29.88; 6. Rachelle Biggs, Hom, 30.05.

400 — 1. Brittany Taylor, Sol, 1:01.82; 2. Ellie Burns, Sol, 1:03.10; 3. Marina Carroll, Hom, 1:04.44; 4. Coral Petrosius, Sew, 1:05.02; 5. Logan Satathite, Ken, 1:05.94; 6. Ayla Read, Sol, 1:06.13.

800 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 2:28.97; 2. Brooke Miller, Hom, 2:29.43; 3. Autumn Daigle, Hom, 2:33.48; 4. Logan Satathite, Ken, 2:34.75; 5. Sadie Lindquist, Sew, 2:36.55; 6. Summer Foster, Ken, 2:41.15.

1,600 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 5:21.00; 2. Autumn Daigle, Hom, 5:35.27; 3. Erika Arthur, Sol, 5:43.11; 4. Summer Foster, Ken, 5:50.46; 5. Leah Fallon, Ken, 5:57.35; 6. Lydia Marlowe, Ken, 5:57.77.

3,200 — 1. Jaycie Calvert, Ken, 11:53.91; 2. Erika Arthur, Sol, 12:21.99; 3. Tanis Lorring, Sol, 12:54.61; 4. Melita Efta, Ken, 13:22.76; 5. Hana Cooney, Sew, 13:27.82; 6. Gabriella Tews, Ken, 13:49.28.

100 hurdles — 1. Savanna Wilson, Ken, 17.31; 2. Holleigh Jaime, Sol, 17.47; 3. Kylie Ness, Sol, 17.86; 4. Bethany Richmond, Sol, 18.19; 5. Emma Brantley, Sol, 18.32; 6. Katie Stockton, Ken, 19.17.

300 hurdles — 1. Holleigh Jaime, Sol, 49.72; 2. Laura Inama, Hom, 50.40; 3. Bethany Richmond, Sol, 51.02; 4. Savanna Wilson, Ken, 52.00; 5. Katie Stockton, Ken, 52.07; 6. Aliann Schmidt, Sol, 53.90.

400 relay — 1. Kenai (Hayley Maw, Kylie-Anne Raye, Savanna Wilson, Chelsea Plagge), 52.71; 2. Soldotna, 53.98; 3. Nikiski, 55.39; 4. Seward, 1:00.12.

800 relay — 1. Soldotna (Holleigh Jaime, Ayla Read, Mikayla Leadens, Brittany Taylor), 1:52.21; 2. Kenai, 1:55.28; 3. Nikiski, 1:57.86.

1,600 relay — 1. Soldotna (Ellie Burns, Holleigh Jaime, Brittany Taylor, Ayla Read), 4:19.47; 2. Homer, 4:20.94; 3. Kenai, 4:38.41; 4. Seward, 4:48.86.

3,200 relay — 1. Seward (Hana Cooney, Lucy Hankins, Shelby Sieminski, Sadie Lindquist), 11:12.43; 2. Soldotna, 11:20.99.

Shot put — 1. Ituau Tuisaula, Sol, 41—3; 2. Anna Brock, Hom, 34—1.75; 3. Autumn Fisher, Sol, 33—4.75; 4. Bailey Leach, Sol, 31—9.5; 5. Kaitlyn Johnson, Nik, 31—6.5; 6. Bethany Carstens, Nik, 31—4.5.

Discus — 1. Anna Brock, Hom, 108—9; 2. Coral Petrosius, Sew, 106—10; 3. Kaitlyn Johnson, Nik, 104—00; 4. Rachel Spence, Sol, 98—7; 5. Ituau Tuisaula, Sol, 96—1; 6. Bailey Leach, Sol, 92—7.

High jump — 1. Danica Schmidt, Sol, 4—10; 2. Bethany Carstens, Nik, 4—8; 3. Marina Carroll, Hom, 4-8; 4. Aliann Schmidt, Sol, 4—8; 5. Izzy Fisk, Hom, 4—2.

Long jump — 1. Laura Inama, Hom, 14—11.25; 2. Mikayla Leadens, Sol, 14—3; 3. Kylie Ness, Sol, 14—1.25; 4. Chelsea Plagge, Ken, 13—11.75; 5. Morgan Bouschor, Sol, 13—2; 6. Destiny Martin, Nik, 13—0.

Triple jump — 1. Chelsea Plagge, Ken, 33—.5; 2. Marina Carroll, Hom, 32—.5; 3. Kylie Ness, Sol, 30—8.5; 4. Kylie-Anne Raye, Ken, 29—6; 5. Sidney Epperheimer, Nik, 28—9.5; 6. Isabel Kulhanek, Hom, 28—7.

BOYS

Team scores: 1. Soldotna, 272; 2. Kenai, 64; 3. Seward, 52; 4. Homer, 41; 5. Nikiski, 29; 6. CIA, 1.

100 meters — 1. Ben Booth, Sol, 11.67 seconds; 2. Eli Cravens, Sol, 11.96; 3. Christopher Edelman, Sol, 12.09; 4. Robert Mize, Sol, 12.12; 5. Trenton O’Reagan, Sol, 12.25; 6. Bryan McCollum, Nik, 12.38.

200 — 1. Ben Booth, Sol, 23.90; 2. Eli Cravens, Sol, 24.03; 3. Connor Spanos, Sew, 24.47; 4. Bryan McCollum, Nik, 24.75; 5. Beau Freiberg, Sew, 24.81; 6. Wyatt Medcoff, Sol, 25.21.

400 — 1. Connor Spanos, Sew, 52.32; 2. Jordan Spies, Sol, 55.65; 3. Garrett Ellis, Nik, 57.28; 4. Kaleb Swank, Sol, 58.17; 5. Riley Graves, Ken, 58.91; 6. Adams Veldstra, Hom, 59.34.

800 — 1. Maison Dunham, Ken, 2:02.41; 2. Nate Johnson, Sol, 2:07.04; 3. Jack Harris, Sol, 2:11.81; 4. Jaden Van Dyke, Sew, 2:11.94; 5. Adams Veldstra, Hom, 2:19.35; 6. David Grinestaff, Sol, 2:20.60.

1,600 — 1. Samuel Roberts, Ken, 4:50.87; 2. Adams Veldstra, Hom, 4:59.16; 3. Bradley Walters, Sol, 5:00.60; 4. Anchor Musgrave, Sol, 5:00.96; 5. Kaden Matson, Sol, 5:08.47; 6. Trenton Boots, Sol, 5:13.07.

3,200 — 1. Maison Dunham, Ken, 10:48.74; 2. Bradley Walters, Sol, 10:49.82; 3. Kaden Matson, Sol, 11:10.49; 4. Anchor Musgrave, Sol, 11:15.42; 5. Josh Foster, Ken, 12:08.55; 6. Wyatt Dement, Sol, 12:17.43.

110 hurdles — 1. Corbin Wirz, Sol, 17.33; 2. Jarett Wilson, Ken, 17.42; 3. Aiden Brost, Hom, 19.94.

300 hurdles — 1. Jarett Wilson, Ken, 43.47; 2. Wyatt Medcoff, Sol, 44.61; 3. Corbin Wirz, Sol, 45.85; 4. Aiden Brost, Hom, 49.87; 5. Isreal Aley, Sol, 55.00; 6. Caleb Evans, Hom, 1:00.61.

400 relay — 1. Soldotna (Trenton O’Reagan, Robert Mize, Ben Booth, Eli Cravens), 45.73; 2. Soldotna, 48.74; 3. Seward, 50.47.

800 relay — 1. Soldotna (Ben Booth, Wyatt Medcoff, Eli Cravens, Christopher Edelman), 1:37.59.

1,600 relay — 1. Soldotna (Tyler Morrison, Wyatt Medcoff, Jordan Spies, Christopher Edelman), 3:44.87; 2. Seward, 3:53.72; 3. Homer, 4:17.69.

3,200 relay — 1. Soldotna (Jack Harris, Kaden Matson, Nate Johnson, Anchor Musgrave), 9:03.07; 2. Seward, 9:58.10.

Shot put — 1. Cody Nye, Sol, 48 feet, 11.5 inches; 2. Galen Brantley III, Sol, 48—6; 3. Aaron Faletoi, Sol, 46—4.5; 4. Melvin Lloyd, Sol, 44—5; 5. Andrew Carver, Ken, 42—3.75; 6. Hunter Greene, Nik, 39—6.5.

Discus — 1. Cody Nye, Sol, 127—3; 2. Galen Brantley III, Sol, 126—11; 3. Dylan Dahlgren, Sol, 117—7; 4. Hunter Greene, Nik, 116—3; 5. Levi Benner, Sol, 110—7; 6. Grizzly Beard, CIA, 105—10.

High jump — 1. Kaleb Swank, Sol, 5—8; 2. Tyler Morrison, Sol, 5—6; 3. Ryan Hill, Sol, 5—0.

Long jump — 1. Trenton O’Reagan, Sol, 18—4; 2. Silas McGhee, Hom, 17—10.75; 3. Connor Spanos, Sew, 17—.75; 4. Kaden McKibben, Ken, 16—8.75; 5. Bryan McCollum, Nik, 16—8; 6. Caleb Weeks, Nik, 15—8.25.

Triple jump — 1. Tyler Morrison, Sol, 40—4.5; 2. Bryan McCollum, Nik, 35—1.5; 3. Kaden McKibben, Ken, 34—10; 4. Silas McGhee, Hom, 34—7; 5. Garrett Ellis, Nik, 34—3; 6. Ryan Carroll, Hom, 31—4.5.

Kenai’s Hayley Maw sprints to the finish of the 100-meter dash just ahead of Homer’s Laura Inama on Saturday, May 11, 2019 at the Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Kenai’s Hayley Maw sprints to the finish of the 100-meter dash just ahead of Homer’s Laura Inama on Saturday, May 11, 2019 at the Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Kenai’s Savanna Wilson, right, and Soldotna’s Holleigh Jaime (left) lead the girls 100-meter hurdles at the Saturday, May 11, 2019 Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Kenai’s Savanna Wilson, right, and Soldotna’s Holleigh Jaime (left) lead the girls 100-meter hurdles at the Saturday, May 11, 2019 Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Homer’s Anna Brock winds up to throw the shot put during the Saturday, May 11, 2019 Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Homer’s Anna Brock winds up to throw the shot put during the Saturday, May 11, 2019 Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Soldotna’s Ituau Tuisaula launches the shot put during the Saturday, May 11, 2019 Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

Soldotna’s Ituau Tuisaula launches the shot put during the Saturday, May 11, 2019 Kenai Peninsula Borough track and field meet at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Megan Pacer/Homer News)

More in Sports

Soldotna junior Liam Babitt holds a grip on South Anchorage’s Britten Hamilton during the 215-pound final of the Lancer Smith Fall Varsity 2021 Invite on Saturday, Nov. 18, 2021 at the Menard Arena in Wasilla, Alaska. (Photo by Jeremiah Bartz/Frontiersman)
Soldotna crowns 4 champions at Lancer Smith

The Soldotna wrestling team finished fourth Friday and Saturday at the Lancer… Continue reading

Ice sits ready to skate at Bottenintnin Lake in the Kenai National Wildlife Refuge in Alaska on Nov. 1, 2020. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Tangled Up in Blue: Skipping skating

I was looking forward to ice skating this winter. I had bought… Continue reading

Fall colors, a dog and game in hand make for great outdoor experiences on the Kenai National Wildlife Refuge. (Photo by Colin Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: On point this fall

His eyes were fixated on the white spruce before us. We knew… Continue reading

Mariner's Micah Williamson steals the puck from the Warrior's Karson McGrew as he advances down the rink. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Hockey roundup: West wins End of Road tourney

End of the Road Tournament The West hockey team won the End… Continue reading

Sports in brief

Hockey Upcoming meets: 5 p.m. Thursday, Nov. 18: Kenai vs. West, End… Continue reading

Alaska Olympic Development Program 2008 boys team featuring Gunnar Pinsky, Beau Miller and Kai Waltenbaugh (Photo provided by Breanna Hill)
Homer soccer players compete on Alaska Olympic Development team

Seven Homer soccer players are making their national and international debut after… Continue reading

Homer’s Gracie Gummer goes up for a kill against Kenai blockers Calani Holmes and Emma Beck during the 3A state volleyball consolation game at the Alaska Airlines Center in Anchorage, Alaska, on Saturday, Nov. 13, 2021. (Camille Botello/Peninsula Clarion)
Kenai takes 2nd, Homer nabs 3rd at state volleyball

The Kenai Kardinals volleyball team fell narrowly to the Valdez Buccaneers in… Continue reading

Kenai Central’s Ayden Spann skates the puck across the blue line during a 4-1 loss to Colony during the second day of the 2021 Alaska Army National Guard Stars and Stripes Showdown on Friday, Nov.12, 2021, at the MTA Events Center in Palmer, Alaska. (Photo by Jeremiah Bartz/Frontiersman)
Kenai, SoHi, Homer finish up play at Stars and Stripes

The Homer and Soldotna hockey teams finished with 1-2 records at the… Continue reading

A Soldotna Stars wrestler goes for the pin against a Homer Mariners wrestler during the Best Western Bidarka Round Robin Rumble on Friday and Saturday in Homer. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Soldotna wrestlers win Round Robin Rumble

The Soldotna wrestling team cruised to the team title in the Best… Continue reading

Most Read